Havířská Bouda - rozhledna s restaurací

O nás


Trocha historie…

Donedávna bylo panorama Kutné Hory charakteristické jen pyšnou siluetou trojvěží chrámu Svaté Barbory. Teď se jen necelý kilometr od Sedlecké Kostnice rýsuje další dominanta nad městem, rozhledna na vrchu Kaňk, dříve zvaném Špimberk.
Vrch Kaňk (352 m) čněl nad okolní krajinou odjakživa. Nejprve jako ostrov, v období druhohor omývaný okolním mořem. To tu zanechalo dodnes patrné příbojové útesy, které fascinují kombinací mohutných oblých balvanů a vrstev zvětralých křídových sedimentů, prošpikovaných zkamenělinami pradávných mořských živočichů. Však je také tato lokalita (nedaleko Havířské Boudy) už od roku 1933 chráněnou přírodní památkou. Středověká důlní činnost, těžba stříbra a později zinku a olova (do roku 1991) zanechala na vrchu Kaňk propadliny a ústí starých štol. Gang, německy důlní chodba, také dala Kaňku jméno...
Od nepaměti tudy kráčela historie, místy dosti ponurá. Do zdejších opuštěných šachet nechalo husity dosud nedobyté hornické město v roce 1419 naházet katolickým vojskem zajaté kališníky, roku 1496 zas byla na stejném místě krvavě potlačena hornická vzpoura. Dodnes to připomíná nepříliš vzdálený památník vybudovaný v těchto místech.
Nejen v Krkonoších, jak praví Ottův slovník naučný, ale i na Horách Kutných bylo za onoho času nalézti boudu poskytující znaveným výletníkům nějaké to spočinutí a občerstvení! Vrch Kaňk byl odjakživa oblíbeným cílem pěších výletů. „Kutnohorská výletní restaurace na vrchách Kaňkovských“ vyhořela v roce 1912, ale hospodu v lese nad Sedlcem zvanou „hájovna“ mnozí ještě pamatují v provozu. Na tuto tradici dnes navazuje výletní restaurace Havířská Bouda, která vám v kombinaci s rozhlednou a pensionem nabízí opravdu netradiční zážitky a je připravena Vám vyjít ve všem vstříc, jak je to jen možné…Těšíme se na Vaši návštěvu!